Великий брат: як відключити стеження в Google

В налаштуваннях Google Chrome можна знайти сторінку, на якій зберігається інформація про користувача, згенерована алгоритмами IT-гіганта – там можна дізнатися про власні інтереси, рівень доходу, роботодавця та освіту. Нічого з цього користувач не повідомляє компанії добровільно – висновки робить штучний інтелект, грунтуючись на пошукових запитах користувача. При цьому висновки, до яких приходить ШІ, є лякаюче точними.

Коли користувач використовує пошук Google, щоб дізнаватися інформацію про навколишній світ, Google використовує пошукові запити, щоб дізнаватися інформацію про користувача. IT-гігант створює багатоступінчасті профайли своїх користувачів, грунтуючись на тому, що вони шукають в сервісах Google або на YouTube.

Зібрана інформація потім переробляється в цілях рекламного таргетингу, щоб демонструвати користувачеві найбільш релевантні оголошення.

Однак, сам по собі збір інформації про кожну людину не є відкриттям для більшості сучасних користувачів інтернету – всі знають, що великі корпорації відстежують запити і покупки, будучи уособленням оруеллівського «Великого брата».

Але, як виявилося, ці дані відкрито зберігаються в браузері Google Chrome, і з ними можна ознайомитися.

Алгоритми Google передбачають вік, стать, сімейний стан, освіту і особисті інтереси користувача, причому кожен з цих висновків або є правильним, або має невелику похибку.

Щоб дізнатися, що Google думає про вас, необхідно відкрити браузер Chrome і клікнути по аватарке профілю в правому верхньому куті екрану. У віконці потрібно натиснути на кнопку «Керування обліковим записом Google».

На новій сторінці необхідно знайти вкладку «Конфіденційність і персоналізація» і натиснути на посилання «Управління даними та персоналізація». У цьому меню знаходиться вкладка «Персоналізація реклами» і посилання «Налаштувати рекламу». По кліку на неї відкриваються параметри для персоналізації реклами, в яких можна побачити передбачуваний список інтересів, а також висновки про життя користувача.

03bi7ikzlq_big.jpg

У нашому випадку, система безпомилково визначила віковий діапазон, стать, сімейний стан, відсутність дітей, вищу освіту, а також роботу в холдингу з великою кількістю співробітників, але помилилася в статусі домоволодіння (орендар / власник).

Репортер Business Insider Аарон Холмс вказав на те, що Google помилився з віком, помістивши його в вікову групу старше (журналісту 23, але алгоритм помістив його в групу від 35 років і старше).

Проте, штучний інтелект також безпомилково визначив стать, сімейний стан, освіту, а також приблизний рівень доходу.

Деякі із зазначених Google «інтересів» є досить комічними – так, пошуковик порахував, що Холмс цікавиться «видаленням волосся з тіла» після того, як він кілька днів тому шукав в інтернет-магазині бритву. Незважаючи на те, що у репортера дійсно була мета поголитися, це насилу можна назвати «інтересом» користувача.

Якщо ви відчуваєте себе некомфортно від того, що Google так багато про вас знає і навіть робить власні висновки, то на цій же сторінці можна відключити функцію персоналізації реклами, перетягнувши в сторону відповідний бігунок.

При відключенні Google попередить про те, що рекламні оголошення в браузері не зникнуть, але будуть «менш корисними для вас».

При цьому IT-гігант уточнить, що все одно продовжить користуватися «загальною» інформацією про користувача для таргетингу – наприклад, геолокацією і часом доби, коли був здійснений пошуковий запит.

Джерело: kurs.com.ua