Facebook розробила систему для перекладу думок в мову

Компанія Facebook спільно з Каліфорнійським університетом у Сан-Франциско розробила нейрокомп’ютерний інтерфейс для перекладу мозкових сигналів в мову. Система працює в режимі реального часу.

“Розшифровка мозкової активності в реальному часі вже використовувалася для декодування окремих звуків, але ми вперше використали цей підхід для ідентифікації вимовлених слів і фраз”, – говорить співавтор дослідження Девід Мозес.

Щоб виміряти активність мозку, в нього імплантуються електроди. У дослідженні брали участь три добровольця-пацієнта з епілепсією, яким перед плановою операцією все одно повинні були імплантувати в мозок електроди для визначення областей ураження мозку.

Учасникам задали серію простих запитань. Наприклад: “Як ви оцінюєте своє самопочуття за шкалою від 0 до 10?”. При цьому респонденти вголос промовляли відповіді, вибрані з заздалегідь складеного списку. Згодом алгоритм навчився вгадувати відповіді по їх мозковій активності.

Вчені підкреслюють, що алгоритм також враховував поставлене запитання. “Більшість попередніх підходів були зосереджені тільки на декодуванні мови, але тут ми підтвердили важливість розуміння двох сторін діалогу – як питань, так і відповідей”, – говорить мовний нейробіолог Едді Чанг.

Крім того, попередні дослідження були зосереджені на пошуку відповідностей між мозковими імпульсами і звуками мови, але Чанг і його колеги пішли іншим шляхом, вирішивши відстежувати сигнали не тих областей мозку, які відповідають за розпізнавання мови, а тих, які координують сам мовний апарат. Алгоритм машинного навчання зіставляє патерни електричної активності в мозку з мовними рухами, такими як стиснення губ, напруга голосових зв’язок, зсув кінчика язика у неба і т.д.

У перспективі така технологія допоможе створити синтезатори мови для людей, які втратили голос через параліч, рак горла або хвороби Паркінсона. Вчені підкреслюють, що програма читає не всі думки поспіль, а тільки ті, які людина чітко і впевнено промовляє в розумі. Таким чином, пацієнтам не варто побоюватися, що програма випадково розголосить їх секрети.

Джерело: focus.ua

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*