Хто придумав перший сайт в інтернеті

Сьогодні інтернет зустрічає нас гарними і цікавими сайтами, які дають інформацію, розважають і допомагають в роботі. А ви коли-небудь замислювалися, з чого почався інтернет? Як виглядав найперший сайт і хто його винайшов? 6 серпня 1991 року – ця дата вважається днем ​​народження першого веб-сайту за адресою info.cern.ch. Сайт доступний і зараз, з тим же інтерфейсом і вмістом, що і 28 років тому.

Його засновником вважається програміст Тім Бернерс Лі, з якого почалася історія Всесвітньої павутини. Сайт був розроблений спільно з бельгійським розробником Робертом Кайо. Вони створили цей ресурс, працюючи в Європейською організацією з ядерних досліджень (ЦЕРН). Програмісти просто хотіли розмістити дані в мережі, щоб спростити роботу своїм колегам.

Сторінка з описом концепції Всесвітньої мережі

Найперший сайт був присвячений Всесвітній павутині – її призначенням і принципам роботи.

На головній сторінці розташовувалося визначення технології: «Всесвітня павутина або W3 дає можливість пошуку гіпермедіа інформації, метою якої є надання універсального доступу до нескінченної безлічі документів». До речі Бернерс Лі створив сайт на комп’ютері NeXT, пристрої однойменної компанії, засновником якої був Стів Джобс.

Хто такий Тім Бернерс Лі

У Бернерса Лі ідеальний образ значущої фігури в IT-індустрії.

Він знайомий з технологіями з дитинства. Його батьки були математиками і займалися розробкою одного з перших комп’ютерів в світі «Марк I». Навчаючись в Оксфордському королівському коледжі, Тім влаштував хакерську атаку на навчальний заклад. За це йому заборонили користуватися університетськими десктопами.

Ламав сітку, до того як це стало мейнстримом.

З початку запуску Вебу британець наполягав, що інтернет повинен бути загальнодоступним і децентралізованим. Він навіть не спробував заробити на правах на технологію і відмовився патентувати її.

«Якби ця технологія була пропріетарною, і я повністю її контролював, вона б, швидше за все, не злетіла. Неможливо запропонувати те, що було б загальнодоступним, а при цьому ви зберегли контроль над ним», – говорив учений.

Тім Бернерс Лі ліворуч, Роберт Кайо праворуч

Крім причетності до створення першого сайту, Тім Бернерс Лі вважається винахідником URI, URL, HTTP і HTML. Саме ці технології можна знайти в info.cern.ch.

Якщо точніше, Бернерс Лі придумав:

  • мова розмітки HTML для створення веб-сторінок
  • протокол HTTP для передачі даних в Інтернеті
  • систему уніфікованих адрес ресурсів URL для пошуку документа або сторінки

Ці технології застосовуються в інтернеті і зараз.

Навіщо був придуманий перший веб-сайт

Головна сторінка сайту

Мета проєкту банальна для епохальної технології на початковій стадії – спростити роботу команді. Марк Цукерберг для того ж створював Facebook, щоб йому і його одногрупникам було простіше спілкуватися один з одним. ЦЕРН відхилив ідею, але Бернерс Лі проявив наполегливість і продовжив розробляти сайт, вже в команді з Робертом Кайо.

Так раніше виглядав ЦЕРН, Європейська організація з ядерних досліджень, найбільша в світі лабораторія фізики високих енергій.

Вчений запропонував зробити так, щоб гіпертекст був доступний одночасно декільком комп’ютерам, підключеним до інтернету. «Мене засмучувало, що на різних комп’ютерах містилася різна інформація. І щоб отримати до неї доступ до декількох джерел, потрібно задіяти кілька комп’ютерів», – говорив Бернерс Лі.

NeXT. Комп’ютер, на якому був створений перший веб-сайт.

У британця було і більш масштабне завдання. У ЦЕРН приїжджали люди з університетів з усього світу, і привозили з собою комп’ютери з усіма видами програмного забезпечення. Проблемою була неможливість використання однієї програми на комп’ютерах з різними видами софту.

Бернерс Лі шукав її рішення. Спочатку він думав про створення низки програм, що беруть інформацію з однієї системи і конвертують її формат для показу в інший. Але оптимізувати програми під кожен софт – довго, енергозатратно і дорого. Британець вибрав інший спосіб: просто дати доступ до інформації всім відразу.

Яким був інтернет до епохи Вебу

Інтерфейс Юзнету.

До створення і розвитку вебу популярністю користувалася комп’ютерна мережа Юзнет (Usenet).

Вона також використовувалася для спілкування і передачі файлів. Але принцип був іншим: відмінність у тому, що Юзнет складався не з сторінок, а з новинних груп і працював за протоколом NTTP.

До речі, ця мережа стала фундаментом у розвитку інтернету. Саме в ній з’явилися перші інтернет-спільноти. Її користувачі ввели поняття «нік», «смайл», «флуд», «тролінг» та інші терміни, без яких ми не уявляємо інтернет-спільноту.

В наші дні творець першого сайту виступає за вільний інтернет

Бернерс Лі виступає за реорганізацію інтернету.

Сьогодні Бернерс Лі активно виступає за відкритість інтернету. До локалізації персональних даних користувачів своєї країни і ідеям суверенного інтернету він ставиться скептично.

Тім каже, що будь-який поділ мережі на сегменти – дуже погана ідея. Причина бурхливого розвитку Інтернету полягала в тому, що інтернет був недержавним, відкритим і загальнодоступним.

Всесвітня мережа зросла без будь-яких згадок про національні кордони. А коли хтось намагається контролювати інтернет, потрібно винаходити і застосовувати закони, які засновані на принципах держави.

Бернерс Лі закликає всі країни бути дуже обережними в спробах підпорядкувати собі світову павутину. Інтернет повинен залишитися вільним. Це окремий світ, зі своїми законами і правилами, який кожен день допомагає і розважає нас вже більше 25 років, але все ще далекий від досконалості.

Джерело: portaltele.com.ua

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*