Робоетіка: чи можна закохатись в робота?

Робоетіка – це один з підвидів етики технологій, в яку прийнято відносити етику штучного інтелекту. Ця наука описує соціальні, моральні і юридичні аспекти впровадження роботів в життя людського суспільства.

Ряд громадських організацій намагаються вести розробки тематики робоетікі.

Приклади етичних проблем або “складних питань”:

– Чи можна дати роботам право голосувати, обов’язок сплачувати податки і т.п.? Чи можуть результати діяльності робота належати йому? Чи може робот викупити себе у свого первісного власника? Чи може існувати робот, який не має господаря? Якщо робот оснащений “особистістю”, чи можна продовжувати вважати його власністю (рабом?)? Чи може щось належати роботу? Чи можна заповідати роботу майно?

– Чи допустимі “дорослі відносини” роботів і людей, зокрема, чи можна реєструвати шлюб між людиною і роботом? Чи є секс з роботом проявом невірності дружині / чоловікові? Чи допоможе поява роботів “для дорослих” вирішити проблему сексуального рабства або посилить її? Чи припустима розробка спеціальних роботів для людей з девіантною сексуальною поведінкою? (Чи можна, наприклад, виготовляти роботів-дітей, роботів-калік?). Це допоможе знизити рівень насильства над дітьми або навпаки, погіршить ситуацію? Чи можна вважати відповідні форми взаємодії з роботами злочинами? Якщо секс-робот не хоче сексу, чи може він відмовити людині? Якщо секс-робот відмовив людині, чи може людина його примусити? Чи може робот після такого інциденту викликати насильника до суду?

– Чи можна бити, ламати свого робота, катувати його (якщо їм здається, що вони здатні відчувати біль, або навіть якщо вони на це не здатні), знищувати? Чи є відключення мислячого робота вбивством робота? Якщо стороння людина намагається знищити вашого робота-дружину, чи можете ви захищати цього робота, як члена сім’ї чи тільки як майно? Де межі необхідної оборони в цьому випадку?

– Чи можна поміщати “клон” особистості померлої людини в робота для “продовження спілкування” з померлою людиною? (як в серіалі “Чорне дзеркало”, перший епізод другого сезону «Я скоро повернуся”). Чи етично це?

– Чи можна наділяти роботів правом вбивати людей? Чи припустимо, що робот застосовує силу проти людини, наприклад, в ситуації, коли в разі його бездіяльності загине кілька інших людей? А якщо дорослий намагається вбити дітей, а робот теоретично міг би йому перешкодити? Чи припустимо створення автономних роботів-солдатів? Роботів-поліцейських? Хто буде нести відповідальність за їхні дії? Чи можна дозволяти роботам здійснювати суїцид?

– Якщо робот ненавмисно або з якихось мотивів вбив людину, хто за це відповідає – робот, власник робота, компанія-виробник, автор ПО?

Ці та інші питання є предметом ретельного обговорення багатьох організацій. Компанія Outsights разом з Ipsos Mori вважає, що до 2056 року роботи з ШІ отримають права, можливо, аж до права брати участь у виборах і обов’язку сплачувати податки. Прогноз заснований на ідеї, що якщо інтелект роботів досягне рівня розвитку сучасної людини, то роботи можуть захотіти аналогічний правовий статус й буде справедливим їм його надати.

Автор книги Love and Sex with Robots: The Evolution of Human-Robot Relationships Девід Леві вважає, що шлюбних союзів з роботами чекати залишилося не так вже й довго. За його словами, подібні союзи можуть бути узаконені вже в 2050 році.
Першим місцем, де буде дозволено шлюби між людьми і роботами, як припускають багато вчених і дослідників, стане американський штат Массачусетс. Він відомий як один з найбільш лівих і ліберальних з американських штатів, і саме там вперше в історії США почали реєструвати одностатеві шлюби.

Суспільство ж задається питанням – чи не будуть наслідки спілкування з соціальними роботами руйнівними для людського суспільства. Чи не втратять люди, спілкуючись з “ідеальним партнером” навички соціальної комунікації з іншими людьми, які не є ідеальними партнерами? Чи не вважатимуть за краще замкнутися на взаємодії з механічними ідеальними партнерами, відмовившись від спілкування з живими людьми.

Поки що всі ці питання залишаються відкритими. А що думаєте ви?

Джерело: robotrends

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*