Як закон про мову вплине на інтернет-магазини, сайти і розробку софту

Український парламент прийняв у першому читанні законопроект №5670-д про використання української мови. Серед іншого, там також є стаття 23 “Державна мова в електронних інформаційних системах”. Під електронними інформаційними системами маються на увазі сайти та комп’ютерні програми.

Що стосується розробки програм:

  • програми, які продають в Україні, повинні мати повноцінний користувацький інтерфейс українською та/або офіційною мовою ЄС (тобто якщо інтерфейс англомовний, то українську додавати не обов’язково)
  • програми, які встановлені на продукти, що продаються в Україні, повиннi мати україномовну версію;
  • всі розробники, які співпрацюють з органами державної влади або комунальними підприємствами, повинні додавати українську версію до всіх зроблених продуктів. Органи державної влади і комунальні підприємства можуть закуповувати і користуватись тільки тими продуктами, які мають україномовну версію. Програми з інтерфейсом однієї з мов ЄС можуть використовуватина час створення українського варіанту.

Інтернет-магазини та інші сайти:

  • мережеві представництва юридичних осіб та ФОПів, які продають свої товари та послуги в Україні, мають мати україномовні версії як сайтів, так і офіційні сторінки у соцмережах. Можуть бути версії іншими мовами, але україномовний варіант повинен бути основним і містити не менше інформації, ніж інші;
  • ці ж норми стосуються сайтів та сторінок у соцмережах ЗМІ, які зареєстровані в Україні;
  • оголошення і вивіски (“інформація для загального ознайомлення”) повинні бути також українською.

Крiм того, продавці та консультанти інтернет-магазинів повинні обслуговувати своїх клієнтів державною мовою. Переходити на іншу мову вони можуть тільки після окремого прохання клієнта.

Чи буде покарання за недотримання цих норм?

За дотриманням норм слідкуватиме Уповноважений із захисту державної мови. Санкції буде застосовувати Державна служба з питань захисту прав споживачів. Зокрема, вони мають право видавати приписи “про тимчасове припинення діяльності в сфері електронної комерції і розміщення електронних комерційних повідомлень”. Тобто якщо споживачі поскаржаться на відсутність україномовного варіанту веб-ресурсу, то служба може припинити діяльність цього сайту. Та детальний механізм цього поки не розробили.

Якщо ж продавці не надаватимуть інформацію про товари або послуги державною мовою, то магазин оштафують на 300-400 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (на жовтень 2018 це 5100-6800 грн).

Джерело: lviv

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*