“Наш” LinkedIn. В Україні з’явилася своя соціальна мережа для професіоналів

В Україні запустилася Merezha, онлайн-платформа для надання послуг малому та середньому бізнесу (МСБ). Про це в коментарі для UBR.ua розповів спеціаліст з проектів групи підтримки малого бізнесу Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Павло Вдович.

“Merezha – це просунутий маркет-плейс експертів з елементами соціальної мережі”, – зазначив він. Творці нової соцмережі вибрали таку назву тому, що в своєму фінальному вигляді вона об’єднає “всіх абсолютно”. Зокрема, експертів, бізнес-асоціації, акселератори, коворкінг і “інших представники екосистеми підтримки МСБ”, підкреслив представник ЄБРР.

Навіщо винаходити велосипед

У світі вже існує не одна соціальна мережа. Є навіть орієнтована на професіоналів, найвідоміша з них – LinkedIn. Але, за словами Павла Вдовича, LinkedIn – це “класичний маркет-плейс”. Де кожен експерт або носій знань, який вважає себе таким, може розмістити свій профіль. А учасники цієї мережі в пасивному режимі можуть відстежувати активність таких фахівців, контактувати з ним. “Це скоріше “кладовище “, тому що можна не заходити в LinkedIn рік-два і за цей час “нічого поганого не трапиться”, – зазначив він.

За його словами, відмінності Merezha істотні. ЄБРР з 2010 року працює в Україні з експертами і консультантами в питанні підтримки малого і середнього бізнесу. Є відповідна програма, в рамках якої в цю структуру звертаються вітчизняні компанії. Їх “діагностують, підбирають консультантів і комплексно супроводжують”, пояснив Павло Вдович.

“Ми дуже чітко вивчили, що потрібно клієнтам, малому бізнесу. Як поводяться експерти, як вони взаємодіють”, – підкреслив він.

Місцева специфіка

Merezha утворилася через особливості українського підприємництва. Якщо в ЄБРР розраховували, що місцеві бізнесмени співпрацюватимуть з організаціями, то виявилося, що вони вважають за краще взаємодіяти з конкретними консультантами. “Вони реагують особистісно на конкретну людину, у них формується довіра до конкретної людини”, – поділився своїми спостереженнями представник ЄБРР.

За його словами, українським бізнесменам не підходить, коли продає хтось один, планує проект – хтось інший, а реалізує – третій. “У малому бізнесі все працює по-іншому”, – констатував він.

Платформа Merezha “заточена на якісних консультантів”. Її алгоритми будуть фільтрувати “найкращих”. Це по-перше, підкреслив Павло Вдович.

По-друге, можна буде відстежувати активність експерта. Наприклад, як він відповідає на питання, які бізнес-кейси він публікує. І потім вже звертатися до нього.

Merezha покликана автоматизувати процеси від початку, коли у підприємця тільки формується уявлення про його потреби, і до безпосереднього вирішення.

Звідки гроші?

На момент запуску 6 грудня 2019 року в Merezha налічувалося 23 експерта з повними профілями. До серпня 2020 року їхня кількість збільшиться до 200.

Мережа буде формувати в два заходи. На першому етапі ЄБРР обрав експертів на основі свого багаторічного досвіду. Всього в екосистемі ЄБРР налічується близько 500 експертів.

“Фішка” платформи – її відкритість, підкреслив Павло Вдович. У певний момент, коли в мережі буде налічуватися 150-200 учасників, Merezha стане відкритою для інших експертів, які раніше не співпрацювали з ЄБРР.

Проект реалізований в рамках технічної допомоги ЄБРР. Для такого роду проектів план монетизації запускається на третьому році існування. Можливі кілька сценаріїв:

  • По-перше, комісійні за проведення платних мітапів і івентів.
  • По-друге, преміум-функціонал для експертів. Але цей варіант можливий на більш пізніх етапах розвитку платформи.

“Цей проект несе певну соціальну функцію. Тому завдання не окупити його, а вийти на покриття операційних витрат і підтримки Merezha. Окупити капітальні витрати – завдання не стоїть”, – підсумував Вдович.

ЄБРР надає консультаційну підтримку МСБ в 30 державах з перехідною економікою. Merezha – це перший пілотний проект подібного плану серед зазначеного числа країн. До того ж Україна – одна з найбільших економік, що розвиваються в зоні присутності ЄБРР і тут є ринок для подібного роду послуг. Так в ЄБРР пояснили появу нової соціальної платформи для професіоналів саме в нашій країні.

Злетить чи ні

У керуючого партнера FeelGoodLabs Віктора Компанійця є особистий досвід запуску подібних проектів. “Ідею вже кілька разів намагалися реалізувати. Але – не злітає поки що”, – констатував він.

За його припущеннями, в системі має бути тисячі учасників, щоб покрити хоча б 50% потреб ринку. “Тому що робота з експертами все-таки передбачає досить щільний особистий контакт. І головний чинник тут – продажі. Особисті продажі онлайн працюють на порядок гірше, ніж при зустрічі. А часу відбирають більше. Звичайно, це класно – сісти рівно і тільки виписувати рахунки за надані послуги і зовсім не займатися пошуком клієнтів. Але, на жаль, так не буває”, – підкреслив Віктор Компанієць.

Джерело: ubr.ua

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*