Як захистити себе так, щоб не відмовлятися від технологій?

Не повертатися ж в кам’яний вік! Але технології можуть при правильному застосуванні давати велику користь, не втрачаючи в безпеці. Ось простi методи, які не повинні сильно знизити зручність використання технологій, але допоможуть сильно підвищити вашу безпеку, конфіденційність і приватність.

Загальні рекомендації

Які б програми для захисту ви не встановлювали, які б пристрої не купували – не варто думати, що це на 100% убезпечить вас, просто тому що ви користуєтеся цими програмами. Завжди думайте про те що і кому ви надаєте. Кому віддаєте свій номер телефону, ПІБ, номер паспорта, адреса проживання, номер банківської карти, список інтересів і запитів у пошуковій системі. І це стосується не тільки інтернету, але і звичайного життя. Подумайте, які права матиме програма, яку ви встановлюєте, крім можливостей. Подумайте, чому якийсь сайт пропонує вам якісь функції безкоштовно.

99,99% сайтів займаються продажем даних про вас в тому чи іншому вигляді. Пам’ятайте, що зараз комп’ютери настільки потужні, що дуже багато інформації про вас можна зібрати автоматично по шматочках з різних сайтів (розпізнавання голосу, аналіз фотографій, зіставлення даних з різних сайтів по імені, прізвисько, поштою, ip адресою і так далі). Зараз закони дуже слабо захищають людей від можливості підхопити віруси, продажу особистих даних, наслідків (гроші і репутацію не повернуть). Іноді держава і державні компанії самі допускають витоки і в якихось випадках навіть поблажливо до цього ставляться.

Є ряд загальних принципів, які стосуються будь-якої людини, незалежно від країни проживання, моделі і вартості комп’ютера/телефону, заробітку та інших факторів:

 1. Використовуйте офіційні програми та операційні системи. Не користуйтеся “зламаними” програмами. Якщо вам потрібен саме Windows – то краще купити ліцензію. Якщо ви завантажуєте якісь програми з сайтів – то упевніться, що завантажуєте з офіційного сайту.
 2. Не обов’язково це повинні бути платні програми. Є люди, які з альтруїстських спонукань роблять безкоштовні програми.
 3. Оновлюйте операційну систему і програми, якщо це можливо. Якщо в програмі є вразливість – то її повинні усунути.
 4. Намагайтеся користуватися поширеними програмами і пристроями. Програми та пристрої, якими користуються багато людей зазвичай перевіряються незалежними експертами з безпеки в тій чи іншій мірі.
 5. Залишайте про себе дані де-небудь тільки якщо це реально необхідно і без цього не обійтися і тільки перевіреним серйозним організаціям. Це стосується не тільки інтернету, але і звичайного житті. Шахраї можуть збирати про вас інформацію з усіх джерел і використовувати потім як в інтернеті, так і за межами. Особливо уважно стежте за своїми документами і їх фотографіями/сканами.
 6. Не давайте користуватися своїми пристроями нікому. Якщо сильно необхідно – постарайтеся заздалегідь налаштувати пристрої так, щоб ніхто не бачив ваших даних на пристрої.
 7. Намагайтеся не користуватися чужими пристроями. На цих пристроях можуть бути віруси. Не заходьте на важливі сайти з чужих місць. Не заходьте на сайт банку і на свою основну пошту не з свого комп’ютера/телефону.
 8. Ставте паролі та інші засоби захисту (відбиток пальців, одноразові СМС, підтвердження на іншому пристрої, спец. флешка та інші).
 9. Не вірте листам про те, що вам випав мільйон в якийсь там лотереї. Якщо хтось із знайомих просить у вас грошей через повідомлення – передзвоніть знайомому особисто і запитайте по телефону, швидше за все знайомого зламали, і вам пише шахрай від його імені.
 10. Не кладіть всі яйця в одну корзину. Наприклад, якщо є можливість – зробіть кілька банківських карток від різних банків і оплачуйте в інтернеті картою, на якій небагато грошей.
 11. Якщо у вас Windows – користуйтеся антивірусом, хоча б вбудованим.
 12. Намагайтеся заходити на сайти, які підтримують технологію HTTPS, тобто мають SSL-сертифікат. Обов’язково прочитайте, що таке SSL-сертифікат та кому вiн потрiбен . Ні в якому разі не вводьте ніяких своїх даних, якщо сайт працює не через HTTPS. Читати такі сайти (які не захищені) в принципі можна. Але ні в якому разі не реєструйтеся на таких сайтах, не вводьте свого імені/пароля, не вводьте номерів банківських карт і так далі. З таких сайтів навіть завантажувати файли не можна. Якщо сайт без HTTPS, то це взагалі може означати, що це не той сайт, на який ви хотіли зайти. Такий сайт можна “підмінити” своїм схожим сайтом. Всі серйозні сайти працюють через HTTPS.
 13. Не завантажуйте незрозумілі файли з невідомих сайтів і від невідомих відправників, не запускайте їх на своєму комп’ютері. Особливо це стосується «exe» і «msi» файлів. Також небезпечні «pdf» та інші.
 14. Думайте, кому ви відправляєте гроші в інтернеті. Нормальні великі сайти пропонують систему захисту, і якщо ви щось купите на цих сайтах, і вам не надішлють ваш товар або надішлють товар поганої якості – ви зможете повернути гроші. Відповідно не купуйте товари на невідомих сайтах.
 15. На різних пристроях є різні налаштування безпеки. Намагайтеся заздалегідь вивчити такі речі.
 16. На різних пристроях і програмах є вбудовані налаштування приватності і можливість відстеження. Може називатися по-різному – передача телеметрії, передача помилок, передача рекламного ідентифікатора. Повідключайте всі ці передачі. Найчастіше це несправжні настройки, які дають помилкове відчуття спокою.
 17. Не проходьте опитування в інтернеті. Ніяких. Навіть якщо обіцяють якісь знижки або відправляють гроші на телефон. По-перше, ці гроші ви не отримаєте, по друге, якщо і отримаєте, то дуже невеликi, але про вас будуть знати дуже багато, так як запросять у вас особисту інформацію (телефон або e-mail). Краще не проходити опитування і на вулиці, якщо там просять хоч якусь особисту інформацію.
 18. Не користуйтеся сервісами кешбек. Тим більше, ні в якому разі не ставте розширень в браузери, не завантажуйте ніяких програм від кешбек-сервісів на телефон або комп’ютер. Ці програми стежать за вами і продають ваші дані. Вони саме на цьому заробляють. А також в пошуку вони підставляють товари їх магазинів-партнерів, які зазвичай дорожче, ніж інші магазини.
 19. Якщо ви не публічна особа – не берiть трубку з невідомих номерів, особливо з мобільних. Якщо реально комусь треба буде до вас додзвонитися у важливій справі – він напише СМС про те, хто він.

Джерело: habr.com

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*