Як реєстратори доменних імен .uk роблять гроші на неуважних користувачах

Колись реєстрація доменів .uk в Великобританії була заборонена, але в 2014 році національний реєстратор скасував цю заборону. План по поширенню доменів .uk був розроблений в Nominet ще в 2013 році. Компанія вирішила скасувати існуючу на той момент заборону на реєстрацію доменів даного типу, а також обмежити поширення доменів другого і третього рівня, що існують у Великобританії, щоб штучно знизити конкуренцію. Але багато хто з власників .co.uk не потребували домену .uk і не хотіли його оплачувати. Тому два найбільших реєстратора, 123-Reg і NamesCo, вирішили не надавати їм такого вибору і автоматично зареєстрували для них відповідні домени безкоштовно.

Оскільки ніхто нічого не заплатив, то ніякої шкоди завдано нібити не було. Хоча багато клієнтів не погодилися з цим, порівнявши «безкоштовну» автоматичну реєстрацію з «цинічною спробою як збільшити швидкість реєстрації нових доменів в зоні .uk, так і заробити на неминучому платному автоподовженні в майбутньому від тих, хто не усвідомлює, що відбувається».

Звичайно ж, багато хто був переконаний, що це не найкраща ідея: перехід всієї інфраструктури з .co.uk на .uk підірвав би роботу британського сегменту Інтернету без будь-якої вагомої причини на це. Люди були цілком задоволені роботою їхніх сайтів у доменній зоні .co.uk, але керівники Nominet, бачачи можливість отримувати додаткові мільйони фунтів щороку, вирішили ні з ким не рахуватися.

Головне, що заважало реалізації плану зі збагачення після зняття заборони на придбання доменів верхнього рівня – побоювання, що власники більше 60 мільйонів сайтів в зоні .co.uk можуть не встигнути придбати новий домен, створюючи величезні можливості для кіберсквотингу або, кажучи іншими словами, крадіжки і наживи за рахунок використання доменних імен, які збігаються з уже існуючими брендами.

Тому Nominet пролобіювала здавалося б нешкідливий компроміс: будь-кому, хто має домен .co.uk, буде дозволено отримати те ж ім’я та адресу в зоні .uk і використовувати його протягом двох років безкоштовно. Це спрацювало: великі реєстратори Великобританії, що також заробляють на продажах доменів .uk, зняли всі свої заперечення і підтримали ідею про фактично примусове переведення своїх клієнтів на новий домен.

Минуло два роки. І тепер 123-Reg разом з NamesCo повинні заплатити Nominet за домени, які вони так люб’язно зареєстрували своїм клієнтам безкоштовно. Замість того, щоб переконати клієнтів у тому, що їм потрібні два домени в різних зонах, а не один, вони просто мовчки додали до автоматичної щорічної оплати обидва. Це означає, що якщо їх користувачі не помітять цього факту і не зроблять ніяких заходів, з них буде тихо і непомітно стягуватися плата як за домен .co.uk, так і за відповідний домен .uk, навіть якщо вони ніколи не використовували і ніколи не використовуватимуть останній.

Після цього доходи Nominet закономірно почали рости. У 2014 році, до втілення своїх ідей, Nominet отримала прибуток в розмірі 508 тис фунтів стерлінгів, а вже в 2019 році прибуток компанії склав 5,4 мільйона фунтів стерлінгів.

Персонал і керівництво Nominet також отримали свою вигоду: якщо в 2014 році середня зарплата 156 співробітників становила 52 тис. фунтiв стерлінгів, то в 2019 році ця цифра зросла в середньому до 71 тис. фунтів стерлінгів для 202 співробітників, що на 37% більше. Рада директорів компанії, яка була розширена в останні роки, отримала ще більш «вагомі» дивіденди – зарплати його членів підскочили на 51,7% з 2014 по 2019 роки.

На тлі свого збагачення Nominet без всякої скромності також відмовилася від підтримки власного благодійного фонду, припинивши виділяти 10 мільйонів фунтів стерлінгів на рік на спонсорування локальних соціальних проектів. Організація направила ці гроші на освоєння нових ринків, створюючи і пропонуючи найрізноманітніші доменні зони – від .boston до .vodka. Які, втім, фактично стали для компанії збитковими. Одночасно з цим вона почала приховувати деталі засідань своєї ради директорів.

Nominet може заробити десятки мільйонів фунтів за допомогою цієї схеми. Але можна припустити, що як організація, яка доклала великих зусиль, щоб підкреслити свою соціальну місію для блага суспільства, вона напевно стане на захист споживачів і вкаже 123-Reg і NamesCo, що їхні методи є неприйнятними і вони повинні отримати явну згоду своїх клієнтів, перш ніж стягувати з них гроші.

Втім, ці очікування можуть не виправдатися, оскільки двоє з членів ради директорів Nominet, Келлі Сальтер (Kelly Salter) і Джеймс Бладелена (James Bladel), працюють на GoDaddy – материнську компанію NamesCo і 123-Reg. Схоже, власникам сайтів в британській національній доменній зоні дійсно прийшов час звернутися до контролюючих органів та сподіватися, що вони зможуть розібратися в цих інтригах і хитросплетіннях.

UPD: Nominet зв’язалася з The Register і звинуватила видання в поширенні неправдивої інформації, попутно відмінивши безкоштовну реєстрацію дублів доменів в зоні .uk. NamesCo і 123-Reg стверджують, що сталося непорозуміння. Обидва реєстратора кажуть, що неодноразово попереджали користувачів. Втім, свідчення здаються злегка плутаними…

Джерело: portaltele.com.ua

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*