Чеські програмісти безкоштовно і за вихідні зробили сайт, на який міністр хотів витратити 16 млн євро. Його звільнили

Добровольці порахували держзамовлення «марнотратством» і просто подарували сервіс уряду, вказавши на необгрунтовані витрати.

Група програмістів з Чехії безкоштовно зробила і передала уряду державний сервіс, замовлення на який отримала інша фірма. Розробники зробили це на знак протесту проти «марнотратства» Міністерства транспорту: на їхню думку, чиновники уклали невиправдано завищений контракт. Історія дійшла до прем’єр-міністра Чехії, і той звільнив міністра транспорту.

Все почалося з тендера на створення сервісу з продажу електронних дозволів на проїзд по платних швидкісних автомагістралях. Держзамовлення на 400 мільйонів чеських крон (майже 16 мільйонів євро) включало в себе розробку інтернет-магазину і двох додатків для iOS і Android. Чотирирічний контракт на розробку і підтримку сайту уклали з підрядником Asseco Central Europe – відкритого конкурсу не було.

Подібне держзамовлення викликало обурення в чеському IT-співтоваристві через «явне марнотратство» з боку уряду. Власник компанії Actum Digital Томаш Вондрачек (Tomas Vondracek) назвав тендер «абсурдним» і додав, що при бажанні ту ж роботу можна зробити «хоч за пару днів»: «Я хочу, щоб надалі ніхто не ставився до наших коштiв так, як це зараз робить держава».

Вондрачек запропонував місцевим програмістам об’єднатися і провести хакатон, щоб створити аналог сервісу з держзамовлення. Все планували зробити за одні вихідні в офісі Actum Digital в Празі, а потім просто передати уряду Чехії в якості подарунка і прикладу того, як витрачаються податки громадян.

“Нами керувало бажання протистояти системі завищення цін на держконтракти, коли відбувається зловживання некомпетентністю клієнтів в питаннях IT. А наші гроші в підсумку просто вилітають в трубу”, – заявив Вондрачек.

На заклики в соцмережах відгукнулися понад 300 програмістів з Чехії. У п’ятницю, 24 січня, на хакатон #Znamkamarada в офісі Вондрачека зібралося 60 осіб, які приступили до роботи. До вечора неділі вони зробили платформу fairznamka.cz, вдовольняючу переважній більшості вимог до сервісу за 16 мільйонів євро.

Під час Хакатона на роботу програмістів приїжджав подивитися прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш. «Думаю, політики просто шоковані тим, що відбувається», – заявив Вондрачек журналістам на другий день роботи. До того моменту добровольці розробляли сервіс 22 години поспіль.

Вже в понеділок 27 січня сайт запрацював у тестовому режимі. Він ще не підключений до держсистеми, але імітує всі необхідні функції. За першу добу сервіс відвідали понад 175 тисяч осіб, які перевiрили навантаження сайту і зробили перші покупки. Оплата доступу до магістралі там ще недоступна, але є символічні жетони, всі кошти від продажу яких йдуть на допомогу дітям.

Уряд Чехії спочатку пропонував оплатити допомогу, але потім прийняв сайт fairznamka.cz в подарунок, як і планувалося перед Хакатоном. Бабіш підкреслив, що Міністерство транспорту проведе відкритий конкурс на пошук компанії, яка запровадить і запустить систему на 1 грудня 2020 року. Очікується, що сума контракту буде в рази менше. Вондрачек оцінив подальшу роботу приблизно в 25% від початкових 400 мільйонів крон і зазначив, що його компанія не братиме участі в конкурсі.

Через історію з великим держзамовленням міністра транспорту Чехії Володимира Кремліка відправили у відставку. Представники підрядника Asseco Central Europe заявили, що готові розірвати контракт без вимоги компенсації. Після відставки Кремлік зазначив, що поважає рішення прем’єр-міністра, але додав, що в його пріоритетах було створення системи «без затримок», тому конкурс був закритим.

На думку Вондрачка, ситуація з добровільною розробкою сайту в знак протесту – прецедент, після якого в Чехії задумаються, на що в країні витрачаються податки жителів. «Думаю, з необгрунтовано завищеними держзамовленнями покінчено», – додав він.

Джерело: tjournal

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*