Хто і як у Microsoft створює звуки для комп’ютера

Ви ніколи не думали про звуки, які видає ваш комп’ютер, коли приходить повідомлення, сідає батарея або з’являється нагадування про зустріч? А ось Меттью Беннетт думав. Багато думав. Беннетт склав, виконав і обробив понад 900 версій звуку оповіщення календаря Windows 10, перш ніж вибрав ідеальне.

Лише деякі ІТ-компанії залучають до роботи композиторів-звукорежисерів, таких як Беннетт. Не існує професійного об’єднання або великої групи фахівців-однодумців, які спілкувалися б і обговорювали актуальні питання.

53-річний Беннетт, шанувальник джазу, який грає на клавішних і цікавиться західноафриканській музикою, має ступінь магістра в галузі музичної етнографії – науки про соціальні та культурні аспекти музики.

Беннетт каже, що цілий рік разом з чотирма помічниками робив сімейство звуків для Windows 10, щоб довести свою роботу до досконалості. «Я як божевільний перебирав ці звуки. Мене трохи бентежить, скільки часу це зайняло. Я зациклений на контролі. Це було довго, зате добре вийшло».

У звукоізольованій кімнаті, освітленій свічками, розташовані мікшер, кілька високоякісних студійних моніторів і великих РК-екранів, а в центрі – повнооктавна клавіатура синтезатора.

Як композитор і звукорежисер, який працює над багатьма додатками і пристроями Microsoft, Беннетт вже 15 років грає важливу роль в звуковому дизайні компанії. У нього тверді переконання і сформована філософія щодо звуку, і він відмінно володіє професійною термінологією для обговорення цих питань.

Узагальнюючи свою роль, він розмірковує: «Наша відповідальність перед споживачами полягає перш за все в тому, щоб не завдавати шкоди. Створювати звуки, які не ріжуть вухо і не дратують. Крім того, звук повинен бути функціональним і красивим. Краса і функціональність йдуть рука об руку. Чим красивіше звук, тим позитивніше він буде впливати на загальне відчуття від продукту, яке ми хочемо викликати у людей».

Тепер його творіння можна почути не тільки в Windows, але і в операційній системі Xbox, а також в додатках та інших продуктах, таких як Office, Кортан і Skype. Він створює звуковий ландшафт, який повинен уніфікувати звуковий профіль Microsoft, так само як розробники дизайну користувальницького інтерфейсу прагнуть домогтися візуальної та функціональної послідовності в усіх продуктах компанії.

«Ми хочемо досягти гармонії між пристроями і почуттями».

Беннетт відзначає, що звуки в старих версіях Windows значно відрізнялися від тих, що з’явилися в Windows 10. По-перше, їх було набагато більше. «Тріумфальні звуки, що позначають успішне завантаження, більше не потрібні, – каже він. – Чому ми повинні святкувати, коли комп’ютер вмкається? Зараз ми вже повинні приймати це як належне, що ми й робимо».

Сьогоднішні звуки набагато коротші. «Старі» звуки, такі як сигнал вимикання в Windows NT Workstation 4.0 (1996 рік), могли тривати до 8 секунд – нескінченність за сьогоднішніми стандартами, що вимагає менше нав’язливих звуків, вимірюваних частками секунди. Звуки запуску системи, як і звуки відключення, пішли в минуле і тепер вважаються черговим непотрібним джерелом технологічного шумового забруднення.

Зникли звуки, які фахівці називають «скевоморфними»: копіюють звучання реальних об’єктів, наприклад, зім’ятого паперу при видаленні документа або клавіш друкарської машинки при наборі тексту.

«Такі звуки допомагали людям познайомитися з новими технологіями, але вони більше не потрібні, вони вже не несуть ніякої користі. Тепер це просто безглузді дрібнички», – каже Беннетт.

У сьогоднішньому мінімалістичному дизайні безглузді звуки не вітаються: «Ми створюємо звук, пам’ятаючи про тишу».

Беннетт вважає, що звуки операційної системи повинні враховувати особливості тих дій, з якими вони пов’язані. Наприклад, повідомлення в месенджері зазвичай вимагають більш термінової відповіді, ніж електронні листи, тому в Windows 10 звук отримання повідомлення в месенджері, за словами Беннетта, «більш напружений і більше спонукає користувача до дії». При отриманні нового листа «ви все ще хочете знати, що щось прийшло, але звук більш спокійний».

В роботі Беннетту допомагає порівняння інтонаційних контурів: як змінюються по висоті голоса людей, які вимовляють одне й те саме різними мовами. Питання Ready to go? вимовляється з майже однаковою зміною висоти англійською, французькою, японською, китайською, іспанською та російською мовами: «Вгору, вниз, вниз, різко вгору».

Беннетт втілив таку інтонацію музичними засобами, і у нього вийшов звук тривалістю 2,5 секунди, який можна почути при появі оповіщення календаря Windows 10. Це один з тих звуків, якими він пишається.

«Ми намагаємося, щоб наші звуки не нагадували ні комп’ютерну програму, ні людини. Вони повинні бути витонченими і природними. Як подих нашої операційної системи. Без цих звуків в ній не було б такого відчуття гармонії».

Джерело: habr